Průvodce péčí o šperky

Obvykle máme z nového šperku takovou radost, že ho vůbec nechceme odkládat. Přesto je dobré vědět, že vhodným zacházením a péčí můžeme trvanlivost svého šperku výrazně prodloužit. Jaké zásady je důležité dodržovat?

Náušnice

Kovová lůžka, která používám, jsou z bižuterního kovu s galvanizací (na přání můžu vyrobit i náušnice z hypoalergenní chirurgické oceli, cena je ovšem vyšší). Bižuterní šperky mohou poškodit tři základní jevy:

Fyzikální - Světlo, vlhko, výkyvy teplot. Všechny tyto vlivy v průběhu času poškozují galvanované části šperků, ztrácejí na své odolnosti a korodují.

Mechanické - Patří sem poškrábání, roztržení, či jiné mechanické poškození bižuterie.

Chemické - Tělesný pot v kombinaci s mikroskopickými částečkami prachu vytváří ideální příležitost pro postupné obrušování šperku bez ohledu na to, kde jej nosíte. Rizikem jsou také veškeré kosmetické přípravky jako parfémy, deodoranty, laky na vlasy, tělové krémy, mýdla a další.

Proto, prosím, dbejte na to, abyste se při nošení a skladování šperků vyhnuli pokud možno všem zmíněným negativním vlivům.

Ptáte se, jestli jsou mé šperky odolné? Jistěže ano!
Ale na potápění v moři nebo lezení po horách si raději vezměte jiné doplňky - třeba harpunu a lano 😉 

Náramky

K výrobě náramků používám nylonové, voskované nebo saténové šňůrky. Další komponenty (mezidíly) jsou obvykle ze stříbra Ag 925/1000 a chirurgické oceli 316L. Používám také postříbřené komponenty či pozlacené 24K zlatem, v menším množství i mosaz a nerezovou ocel.

Zlato s označením 24K, tedy 24 karátové, neobsahuje žádné příměsi a jeho ryzost je definována jako 999/1000. Používá se mimo jiné na pokovování stříbrných komponentů, kdy funguje jako ochranný film proti nežádoucímu tmavnutí stříbrného kovu. Jde o poměrně měkký kov náchylný k poškrábání. Zlato odolá většině chemikálií, ale je relativně citlivé na chlor. O lesk ho může připravit mýdlo, které na jeho povrchu vytvoří matný povlak.

Stříbro Ag 925/1000 neboli sterlingové stříbro. Tento vzácný kov obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď. Stříbro je křehké a měkké, takže je velmi choulostivé na mechanické poškození. Je také náchylné k černání povrchu vyvolaném oxidací či příliš kyselým pH faktorem pokožky a vylučovaného potu. Tento ušlechtilý kov je poměrně citlivý na chemikálie, které mohou nevratně poškodit jeho povrch.

Chirurgická ocel 316L je mnohem odolnější proti poškození i vlivu chemikálií, než jiné kovy, a zároveň nepodléhá oxidaci.
I přes svou velkou odolnost jde o lehký kov. K výrobě šperků se hodí pouze kvalitní ocel označovaná jako chirurgická ocel 316L. Obsahuje chrom a pouze zanedbatelné množství niklu, takže nemá negativní vliv na lidské zdraví, a navíc je tato ocel speciálně upravena tak, aby se nikl neuvolňoval.

Nylonové šňůrky používám nejčastěji zejména pro jejich jemnost a zároveň poddajnost a snadnou manipulaci. Při častém styku s vodou nebo opakovanému vystavování slunci se u některých barev může stát, že trochu vyblednou.

Voskované šňůrky jsou velmi pevné a odolné, jejich nevýhodou ale je, že nejsou příliš poddajné, takže nějaký čas trvá, než se ohyby na náramku vytvarují podle zápěstí.

Saténové šňůrky jsou velmi odolné a především hebké, na ruce je téměř necítíte. Při  častém styku s vodou ale můžou mít tendence se lehce vytahovat.

Ze všech výše uvedených důvodů je velmi důležité dodržovat zásady správné péče o šperky.

Obecné zásady péče o šperky

  • Šperky uchovávejte v suchu, temnu a na místě bez větších výkyvů teplot - nejlépe tedy ve šperkovnici.
  • Šperky odkládejte vždy před koupáním / sprchováním, sportem a náročnějšími outdoorovými aktivitami, při kterých by hrozilo jejich odření nebo jiné poškození.
  • Vyhněte se kontaktu šperků s chemickými čisticími prostředky, například při úklidu. Dbejte také na to, aby nepřišly do styku s parfémy, deodoranty, laky na vlasy a dalšími kosmetickými přípravky.
  • Vyhýbejte se oblečení, které je pro šperky problémové kvůli jejich případnému zachycení – například pletené svetry s velkými očky.

Pamatujte!
Šperk by měl být tím posledním, co si na sebe berete, když vyrážíte ven, a tím prvním, co odložíte po návratu domů 🙂

Další doporučení

Na běžné leštění zlata, stříbra a chirurgické oceli stačí velmi jemný čistý hadřík. Rozsáhlejší čištění je vhodné provádět speciálními prostředky na čištění stříbra či zlata nebo šperk svěřit zlatníkovi. Babské rady raději nezkoušejte.