Průvodce péčí o šperky

Obvykle máme z nového šperku takovou radost, že ho vůbec nechceme odkládat. Přesto je dobré vědět, že vhodným zacházením a péčí můžeme trvanlivost svého šperku výrazně prodloužit. Jaké zásady je důležité dodržovat?

Náušnice

Kovová lůžka, která používám, jsou z chirurgické oceli. Jde o velmi pevný a zároveň lehký materiál, kterému není třeba věnovat zvláštní péči ani složité čištění. Obsahuje chrom a pouze zanedbatelné množství niklu, takže nemá negativní vliv na lidské zdraví, a navíc je tato ocel speciálně upravena tak, aby se nikl neuvolňoval (je hypoalergenní).

Jako téměř všechny materiály ale ani chirurgická ocel samozřejmě nevydrží úplně všechno 🙂 Největším rizikem je u něj mechanické poškození - patří sem především poškrábání, kterému se při manipulaci s náušnicemi snažte vyvarovat.

Součástí náušnic jsou také skleněné kabošony. Asi není třeba říkat, že i sklo je velmi odolné. Přesto se vyvarujte hrubému zacházení se šperkem, pád z výšky by mohl sklíčko poškrábat nebo rozbít.

Na lepení kabošonů používám speciální lepidlo původem z USA, které vydrží víc, než běžná lepidla na šperky. Nedělá mu ale dobře voda, proto prosím vždy sundávejte náušnice předtím, než se půjdete sprchovat, koupat a podobně.

Ptáte se, jestli jsou mé šperky odolné? Jistěže ano!
Ale na potápění v moři nebo lezení po horách si raději vezměte jiné doplňky - třeba harpunu a lano 😉 

Obecné zásady péče o šperky

  • Šperky uchovávejte v suchu, temnu a na místě bez větších výkyvů teplot - nejlépe tedy ve šperkovnici.
  • Šperky odkládejte vždy před koupáním / sprchováním, sportem a náročnějšími outdoorovými aktivitami, při kterých by hrozilo jejich odření, odlepení nebo jiné poškození.
  • Vyhněte se kontaktu šperků s chemickými čisticími prostředky, například při úklidu. Dbejte také na to, aby nepřišly do styku s parfémy, deodoranty, laky na vlasy a dalšími kosmetickými přípravky.
  • Vyhýbejte se oblečení, které je pro šperky problémové kvůli jejich případnému zachycení – například pletené svetry s velkými očky.

Pamatujte!
Šperk by měl být tím posledním, co si na sebe berete, když vyrážíte ven, a tím prvním, co odložíte po návratu domů 🙂

Další doporučení

Na běžné leštění chirurgické oceli stačí velmi jemný čistý hadřík. Rozsáhlejší čištění je vhodné provádět speciálními prostředky na čištění stříbra či zlata nebo šperk svěřit zlatníkovi. Babské rady raději nezkoušejte.